Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Jak potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w piśmie z 21 października 2015 społeczni inspektorzy pracy w ramach swoich ustawowych uprawnień do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym postanowień układów zbiorowych i regulaminów pracy, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinni mieć zapewniony dostęp do materiałów źródłowych, na których podstawie możliwe jest dokonanie kontrolnej weryfikacji. W związku z tym mogą oni żądać od pracodawcy informacji oraz dokumentów w sprawach wchodzących w zakres ich działania. Takimi dokumentami bez wątpienia są m.in. grafiki czasu pracy czy też karty BHP.
Czytaj dalej »Przez kolejną czteroletnią (2015-19) kadencję pełnić będą swoją służbę społeczni inspektorzy pracy w bielskim Marpolu. W wyniku trzydniowych wyborów zakładowym społecznym inspektorem pracy ponownie wybrany bowiem został Dariusz Polak, zaś wydziałowym – Bolesław Tomala.
Czytaj dalej »W pięcioosobowym składzie pracować będzie przez najbliższe cztery lata Społeczna Inspekcja Pracy w ASK Poland. W wyniku zakończonych 23 października 2015 wyborów zakładowym społecznym inspektorem pracy ASK Poland została Celina Jędras, zaś mandaty wydziałowych SIP-owców pracownicy spółki powierzyli: Dorocie Skoczylas i Tomaszowi Szkorupa w hali zakładu przy ul. Wyzwolenia oraz Krzysztofowi Babickiemu i Janinie Figura w hali przy ul. Podwale.
Czytaj dalej »Średnia płaca brutto była u nas w roku 2014 prawie o połowę niższa niż w Grecji, trzy razy niższa niż w Niemczech i pięciokrotnie niższa niż w Danii. A udział wynagrodzeń w PKB na tle innych krajów również mamy bardzo niski i do tego malejący, zwłaszcza w przemyśle i usługach – przypomina Rafał Woś w felietonie dla Wirtualnej Polski. Od lata płace w Polsce rosną bowiem znacznie wolniej niż wydajność – jak obliczają eksperci, gdyby ten wzrost był równy średnie wynagrodzenie byłoby o tysiąc złotych wyższe niż obecnie! (więcej czytaj tutaj).
Czytaj dalej »Polscy pracownicy narażeni są na hałas, nadmierne obciążenie fizyczne oraz niekorzystny mikroklimat – wynika z danych GUS dotyczących warunków pracy w Polsce za rok 2014 opublikowanych przez portal forbes.pl. Choć sytuacja się popoprawia, to liczba przypadków zagrożeń w miejscu pracy jest nadal wysoka, a niestety najwyższa w naszym województwie.
Czytaj dalej »W nadchodzących wyborach o mandat parlamentarzysty ubiega aż 450 dotychczasowych posłów i senatorów. Dzięki naszej kampanii można sprawdzić, jakie podejmowali decyzje w czasie swojej aktywności w parlamencie – mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wyjaśniając podczas konferencji w Katowicach na czym polega związkowa kampania społeczna „Sprawdzam polityka”.
Czytaj dalej »Nawet 40 proc. polskich rodzin żyje poniżej minimum socjalnego, a części pracowników nie stać nawet na dojazd do pracy – alarmuje „Rzeczpospolita”. Dziennik podaje ostatnie wyliczenia Instytutu Pracy i Polityki Społecznej dotyczące minimum socjalnego. Aby normalnie żyć, a nie wegetować trzyosobowa rodzina z małym dzieckiem potrzebuje miesięcznie co najmniej 2.661,36 zł. To oczywiście kwota „na rękę”, która odpowiada zarobkom brutto na poziomie 3,8 tys. zł.
Czytaj dalej »MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!