Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Cztery największe centrale związkowe w regionie śląskim: NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych oraz WZZ Sierpień’80 powołały wspólny Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego jest ochrona mieszkańców naszego województwa przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, ochrona przedsiębiorstw działających w regionie śląskim i stanowczy sprzeciw wobec drastycznie rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce.
W przyjętym 23 października 2012 stanowisku Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy sformułowanych zostało pięć podstawowych postulatów, dotyczących m.in. stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego, ograniczenia stosowania umów śmieciowych, likwidacji NFZ oraz utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. Przedstawiciele międzyzwiązkowego komitetu podkreślają, że lista postulatów nie jest zamknięta. Otwarta jest również lista członków Komitetu. Mogą do niego przystąpić wszystkie organizacje, które zgadzają się ze zgłoszonymi postulatami akcji.
Pełną treść stanowiska Międzyzwiązkowego Komitet Protestacyjno-Strajkowego czytaj tutaj.
– Będziemy działać w myśl zasady: jeden za wszystkich, wszyscy z jednego. Cieszę się, że w naszym regionie centrale związkowe potrafią wznieść się ponad polityczne sympatie, czy antypatie i działać razem dla dobra wspólnego. To ewenement w skali kraju – podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.
Podczas kolejnych spotkań Międzyzwiązkowego Komitet Protestacyjno-Strajkowego zostanie opracowany szczegółowy harmonogram referendów, w których pracownicy będą odpowiadać na pytanie dotyczące przystąpienie do strajku generalnego w naszym regionie.
– Referenda ruszą w drugiej dekadzie listopada. Planujemy je zakończyć na przełomie stycznia i lutego – zapowiada Dominik Kolorz. – Chcę podkreślić, że my nie robimy akcji strajkowej dla akcji strajkowej. Jeżeli w ciągu najbliższych trzech, czterech miesięcy dojdzie do porozumienia ze stroną rządową i przyniesie to efekt w postaci zmiany polityki społeczno-gospodarczej ,to oczywiście strajku nie będzie. Ale jeśli nadal będziemy mieć do czynienia z taką ciuciubabka jak do tej pory to wszystko wskazuje na to, że na początku lutego dojdzie do generalnej akcji strajkowej na Śląsku.
– Nie możemy dopuścić do likwidacji kolejnych miejsc pracy. Ludzie muszą mieć pracę i muszą odpowiednio zarabiać. Nie może być tak, że mimo ciężkiej pracy nie starcza im od wypłaty do wypłaty – dodaje Dariusz Trzcionka, lider śląskich struktur Forum Związków Zawodowych. – Niedawno słyszałem taką opinię, że skoro jest kryzys, to należy zrezygnować z drugiego dania i jeść tylko zupę. To są chore pomysły. Żądamy realnych rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych.
Czytaj również Powstał wspólny komitet strajkowy.
(rd)
Zobacz relację video z konferencji Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!