Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
W tym roku czekają nas dwie dniówki robocze więcej niż w 2014, gdyż zarówno święto Konstytucji 3 Maja, jak i Wszystkich Świętych (1 listopada) wypadają w niedzielę, za którą nie otrzymuje się rekompensaty w postaci dnia wolnego w innym terminie. Natomiast zgodnie z prawem dodatkowe wolne przysługuje za ustawowe święta wypadające w soboty. W 2015 będą to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia) i za oba te dni w kalendarzu pracy muszą być wskazane inne dni wolne.
Jesienią 2012 Trybunał Konstytucyjny rozpatrując wniosek NSZZ Solidarność uznał bowiem za sprzeczny z Konstytucją RP znowelizowany przepis Kodeksu Pracy zgodnie z którym za święto przypadające w dniu harmonogramowo wolnym od pracy zatrudnieni nie mieli otrzymywać dodatkowego wolnego (więcej czytaj tutaj).
W sumie w bieżącym roku są 252 dni robocze, co biorąc pod uwagę kodeksowy wymiar urlopu wypoczynkowego oznacza, że do przepracowania jest 226 lub 232 dniówki. Urlop udzielany jest bowiem tylko w dni robocze. Choć w 2015 średnio miesięcznie wypada dokładnie 21 dniówek (czyli 168 godzin), to jednak ich liczba w poszczególnych miesiącach jest nierówna. Najwięcej dni roboczych (23) jest w lipcu, a najmniej (po 20) w lutym, maju, listopadzie oraz sierpniu, jeśli właśnie w tym miesiącu zostanie udzielone wolne z przypadające w sobotę 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!