Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Krajowy Kongres Metalowców NSZZ Solidarność w przyjętym 14 maja 2015 stanowisku wyraził stanowczy sprzeciw wobec łamaniu przez dyrekcje FCA Poland oraz jej spółek zależnych podstawowych zasad dialogu społecznego oraz blokowaniu i ignorowaniu ustawowej procedury sporu zbiorowego. Równocześnie wezwał do wypracowania w trybie tej ustawy porozumień płacowych kończących ciągnące się spory zbiorowe.
Kongres Metalowców po wnikliwej merytorycznej analizie dokumentów uznał bowiem za oczywiste istnienie – od bez mała roku – płacowych sporów zbiorowych w FCA Poland, Sistema Poland, Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko oraz Denso Thermal Systems Polska i wezwał zarządy tych spółek do merytorycznych rozmów w trybie rokowań oraz pełnego poszanowania zasad partnerstwa i dialogu społecznego. Jak bowiem podkreślono w przyjętym jednogłośnie stanowisku demonstracyjne ignorowanie i nieprzestrzeganie przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz lekceważenie dialogu społecznego zawsze nieuchronnie prowadzi do eskalacji i wybuchu konfliktu społecznego.
Tymczasem, choć żądania płacowe w trybie sporu zbiorowego zostały złożone w FCA Poland (wówczas jeszcze pod nazwą Fiat Auto Poland) w połowie lipca 2014, zaś w pozostałych spółkach pod koniec czerwca 2014, to rokowania placowe wszystkie zarządy podjęła dopiero w marcu tego roku, choć zgodnie z ustawą powinny to uczynić niezwłocznie. W rzeczywistości do negocjacyjnego stołu pracodawcy zasiedli, gdy pracownicy zaangażowali się w akcję protestacyjno-strajkową (więcej czytaj tutaj). Niestety przeciągane rokowania nie przyniosły żadnego wymiernego efektu (więcej czytaj tutaj), gdyż zarządy nie przedstawiły żadnych konkretnych propozycji rozwiązań, które pracownicy byliby w stanie zaakceptować.
Trzeba jasno powiedzieć, że w żadnym wypadku nie jest nią uzależnianie ewentualnej podwyżki stawek zasadniczych od wprowadzenia przedłużonego okresu rozliczeniowego oraz elastycznego czasu pracy, które w praktyce prowadzą do likwidacji płatnych nadgodzin. Tym samym do rzeczywistego obniżenia wypłat. Dlatego tez Solidarność stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu elastycznego czasu pracy (więcej czytaj tutaj), jednocześnie cały czas podkreślając, że obecnie najważniejszą kwestią – zarówno w FCA Poland, jak i pozostałych spółkach – jest niezwłoczne wprowadzenie zbiorowej podwyżka płac w równej wysokości dla całej załogi.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!