Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Zgodnie ze styczniową zapowiedzią (więcej czytaj tutaj) dyrekcja FCA Poland we wtorek 15 marca 2016 podczas spotkania ze związkami zawodowy przedstawiła ostateczną wersje tegorocznego kalendarza pracy. Zaplanowano w nim trzy okresy urlopu zbiorowego, obejmujące łącznie 20 dni urlopu.
Tak, jak wstępnie zakładano wakacyjna (letnia) przerwa urlopowa w 2016 rozpocznie się w piątek 29 lipca i potrwa do wtorku 16 sierpnia. Łącznie trwać zatem będzie niemal trzy tygodnie (dokładnie 19 dni kalendarzowych), a wykorzystane zostanie wówczas 12 dni urlopu.
Dłuższa o jeden dzień niż początkowo przewidywano będzie przerwa w okresie Wszystkich Świętych, która rozpocznie się już w piątek 28 października i potrwa do środy 2 listopada 2016. Tym samym trwać będzie 6 dni kalendarzowych, a pochłonie 3 dni urlopu.
Dla odmiany krótsza o jeden dzień niż wstępnie zakładano będzie tegoroczna przerwa świąteczno-noworoczna, która rozpocznie się w piątek 23 grudnia i potrwa do wypadającego w sobotę Sylwestra. Ze względu na układ kalendarza wykorzystane wówczas zostanie 5 dni urlopu, natomiast cała świąteczno-noworoczna przerwa urlopowa obejmować będzie 10 dni kalendarzowych. Pierwszym dniem roboczym w 2017 jest bowiem poniedziałek 2 stycznia.
Ustalone zostały także terminy dwóch majowych „mostków świątecznych”: wolny będzie poniedziałek 2 maja (czyli dzień między świętami: 1 Maja i Konstytucji 3 Maja) odrabiany w sobotę 7 maja 2016 oraz piątek 27 maja (po święcie Bożego Ciała) w zamian za czarną roboczą sobotę 21 maja 2016.
Pozostałe dni swojego urlopu wypoczynkowego – w tym zwłaszcza udzielanego w trybie art. 1672 Kodeksu Pracy (tzw. na żądanie), którego nie może obejmować plan urlopów – pracownicy będą wykorzystywać na zasadach kodeksowych.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!