Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Zarobki w Polsce są sztucznie zaniżone – informuje „Gazeta Polska Codziennie”, przypominając, że zarówno związkowcy, jak i opozycja domagają się ich podniesienia. Dziennik przywołuje również dane ekspertów, którzy wyliczają, że gdyby pensje polskich pracowników rosły proporcjonalnie do wzrostu wydajności ich pracy, Polacy mieliby w kieszeniach ponad 200 mld zł więcej rocznie!
Od dwóch dekad wydajność pracy w naszym kraju rośnie bowiem znacznie szybciej niż wynagrodzenia.
Z danych Komisji Europejskiej i innych organizacji wynika, że Polacy są liderami wzrostu wydajności, ale udział płac w naszym produkcie krajowym brutto od lat spada i należy do najniższych w Europie.
Jak wyjaśnia na łamach gazety Janusz Śniadek, były (w latach 2002-2010) przewodniczący NSZZ Solidarność, a obecnie poseł PiS:
Przedsiębiorstwa zwiększały swoją rentowność, ale nie dzieliły się zyskami z pracownikami, realnie więc płace nie wzrosły. W efekcie PKB na mieszkańca w Polsce jest o 40 proc. niższy od średniej Unii Europejskiej, a płace są czterokrotnie niższe
Dlatego też podwyżka płac ma być jedną z kilku fundamentalnych tez w nowym programie PiS, który zostanie zaprezentowany w lutym 2014
Walczymy o wzrost płac, bo to oznacza większy popyt i szybszy rozwój gospodarki. Bez presji na podwyżkę płac Polska stanie się rezerwuarem taniej siły roboczej i będą z niej uciekali za granicę młodzi wykształceni ludzie, co spowoduje dramatyczne szkody dla gospodarki – tłumaczy Janusz Śniadek.
„Gazeta Polska Codziennie” przywołuje dane Organizacji Współpracy i Rozwoju w Europie (OECD), które pokazują, że w 2012 wzrost wydajności w Polsce był najwyższy w całej Europie i przekroczył 4 proc. Wydajność Polaków rośnie od 20 lat. W stosunku do 1993 wzrosła blisko 2,5-krotnie, co stawia nas w światowej czołówce. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest jednak cztery razy mniejsze.
Cały artykuł „Zasługujemy na podwyżkę płac” można przeczytać tutaj.
(opr. inf)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!