Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Bezzasadne, długotrwałe i powtarzające się dręczenie pracownika oraz wywieranie na niego psychicznej, społecznej i ekonomicznej przemocy to zakazany prawem mobbing. Typowymi jego przykładami są: nieuzasadnione zwolnienie z pracy, szantażowanie zwolnieniem, nakładanie zbyt dużej ilości obowiązków w porównaniu z innymi pracownikami, niesprawiedliwa krytyka, oskarżenia o niepopełnione błędy.
Mobbing zazwyczaj nie ma charakteru otwartej, jawnej agresji, atak na ofiarę przeprowadzany jest środkami manipulacji psychicznej, przy zachowaniu pozorów poprawności relacji, często bez przekraczania formalnych zasad funkcjonowania społecznego w firmie. Należy pamiętać, że mobbing jest czymś więcej niż niesprawiedliwym traktowaniem czy złośliwą plotką w miejscu pracy. Mobbing jest rodzajem terroru psychicznego, stosowanym przez jedną lub kilka osób przeciwko przeważnie jednej osobie. Jeśli podejrzewasz, że stosowany jest wobec Ciebie mobbing sięgnij po broszurę przygotowaną przez Państwową Inspekcję Pracy – tam na stronie 11 znajduje się lista kontrolna pozwalająca określić zagrożenie psychoterrorem, jak również czasami nazywany jest mobbing.
Pamiętaj, jeśli przełożeni albo współpracownicy źle Cię traktują, narzucają Ci za dużo obowiązków w porównaniu z innymi, niesprawiedliwie Cię krytykują, oskarżają o niepopełnione błędy, przywłaszczają sobie efekty Twojej pracy, ustawicznie zarzucają Ci niekompetencję, nieuczciwość, niską wydajność, szantażują zwolnieniem lub bezpodstawnie Cię zwalniają z pracy, to znaczy, że jesteś mobbingowany! Wówczas natychmiast zgłoś się do siedziby międzyzakładowej Solidarności FAP w Bielsku-Białej (033/813-22-53) lub Tychach (tel. 032/217-96-98), ewentualnie pilnie skontaktuj się z Państwową Inspekcją Pracy.
(red)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!