Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Nowy, spójny i jednolity Regulamin Wynagradzania wraz z tabelą minimalnej płacy gwarantowanej (MPG) został w środę 11 stycznia 2017 wynegocjowany i podpisany przez dyrekcję Marpol i działające w tej spółce związki zawodowe. Tym samym powodzeniem zakończone zostały blisko trzyletnie uzgodnienia – ich niezwłoczne rozpoczęcie przewidywało już porozumienie płacowe z kwietnia 2014 (więcej czytaj tutaj).
NSZZ Solidarność cały czas zwracała uwagę na potrzebę i konieczność uzgodnienia w drodze dialogu społecznego jednolitego Regulaminu Wynagradzania ustalającego jasne zasady dotyczące wszystkich kwestii płacowych. Takie samo stanowisko zajmowała w swoich wystąpieniach pokontrolnych Państwowa Inspekcja Pracy.
Obecnie tabela MPG w Marpolu obejmuje dwanaście poziomów płacowych, przy czym rozpiętość między najwyższym i najniższym wynosi 2:1. Słowem tabela nie przewiduje „kominów płacowych”, zaś na MPG na najniższym poziomie płacowym (2.100 zł) jest nieco wyższe od płacy minimalnej. Jednak, jako Solidarność już wystąpiliśmy z żądaniem:
Negocjacje płacowe w oparciu o te żądania mają rozpocząć się już w pierwszym tygodniu lutego.
Regulamin jednocześnie określa szczegółowo wszystkie składniki wynagrodzenia – dodatki, premie i nagrody (w sumie, poza wynagrodzeniem zasadniczym, jest ich osiem), a także ekwiwalenty, diety oraz odprawy. Tym samym gwarantuje m.in. wyższy od kodeksowego dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta (200 proc. wynagrodzenia podstawowego) oraz jednoznacznie określą kryteria otrzymania premii frekwencyjnej (300 zł miesięcznie) czy też wydajnościowej (120 zł miesięcznie).
Wcześniej NSZZ Solidarność wynegocjowała i podpisała Regulamin pracy Marpol, który wyprowadził m.in. 30-minutową płatną przerwę śniadaniową.
Z całym regulaminem i jego załącznikami (jest nim m.in. tabela MPG) każdy będący związkowcem pracownik Marpolu może się zapoznać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności FCA Poland, uzyskując na miejscu niezbędne wyjaśnienia oraz pomoc prawną.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!