Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Wiec protestacyjny przeciwko łamaniu praw pracowniczych, związkowych i wolności obywatelskich organizuje NSZZ Solidarność w środę, 16 maja 2012 o godz. 14 przed bramą główną FAP w Tychach. Będzie to wezwanie dyrekcji FAP do natychmiastowego zaprzestania dyskryminacji związkowców w naszym zakładzie, pełnego poszanowania polskiego prawa oraz rozpoczęcia rzeczywistego dialogu społecznego.
Trzeba pamiętać, że prowadzenie przez różnej maści kierowników, czy też repo w godzinach i miejscu pracy agitacji antyzwiązkowej oraz wywierania na podwładnych presji, by wycofali swoją zgodę na potrącanie składek związkowych bezpośrednio z wynagrodzenia oraz występowali z NSZZ Solidarność wypełnia nie tylko znamiona – zagrożonego grzywną lub karą ograniczenia wolności – niedopuszczalnego utrudniania działalności związkowej, ale przed wszystkim stanowi naruszenie art. 59 Konstytucji RP i jako takie w żadnym wypadku nie powinny mieć miejsca.
Jednocześnie systematycznie powtarzające się – a tym samym noszące znamiona zorganizowanej akcji – wyzywanie przez funkcyjne osoby w FAP podwładnych, celem wypytywania ich o sympatie związkowe oraz poglądy społeczne stanowi jawne pogwałcenie art. 51 oraz art. 31 ust. 2 Konstytucji RP. Takie inwigilacyjne praktyki przełożonych, nie mające żadnego związku z pracą wykonywaną przez podległe osoby, a tym samym stanowią naruszenie art. 111 i 113 Kodeksu pracy oraz wypełniają znamiona korzystania ze swojego prawa w sposób niezgodny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz zasadami współżycia społecznego, co jest działaniem bezprawnym (nie korzystającym z ochrony prawa) zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy.
Tolerowanie – nie mówiąc już o ewentualnym inspirowaniu – przez dyrekcję takich niezgodnych z prawem działania części przełożonych w sposób oczywisty są także sprzeczne z art. 413 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy FAP. Tym samym oznacza ze strony przedstawicieli pracodawcy albo brak elementarnego szacunku dla własnego podpisu złożonego po tym dokumentem, albo też działanie z prowadzone z premedytacją. Wskazuje na to jednoczesne łamanie przez dyrekcje podstawowych zasad dialogu społecznego, czego przykładem jest trwające już ponad rok negowanie możliwość prowadzenia zgodnego z ustawą sporu zbiorowego.
Tym samym pracodawca narusza konstytucyjne prawo związków zawodowych „...do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych”, jednocześnie pokazując, że w obecnej Polsce można bezkarnie łamać prawa pracownicze, związkowe i obywatelskie, nawet jeśli zostały zapisane w Konstytucji RP. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że taka sytuacja jest skrajnie niebezpieczna i niedopuszczalna. Konieczne zatem są solidarne działania wszystkich w obronie podstawowych praw polskich pracowników i dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w wiecu, który będzie powtarzany w kolejnych tygodniach maja i poparcia naszych żądań. Pokażmy, że potrafimy skutecznie upominać się o nasze prawa pracownicze oraz wolności obywatelskie. W przeciwnym razie milionom Polaków grozi sprowadzenie do taniej siły roboczej pozostającej na łasce ponadnarodowych korporacji. Potwierdźmy kolejny raz, że – zgodnie ze słowami błogosławionego Jana Pawła II – Solidarność to znaczy jeden i drugi (…) nigdy jeden przeciw drugiemu.
(rd)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!