Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Komisja Europejska zarejestrowała 8 sierpnia 2012 wniosek o przeprowadzenie Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie zawieszenia europejskiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Teraz w ciągu 12 miesięcy trzeba zebrać pod wnioskiem co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach UE.
– To świetna wiadomość, teraz ruszamy ze zbiórką podpisów – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. – Oczywiście liczymy, że uda nam się zgromadzić tych podpisów znacznie więcej niż milion. Musimy się zmobilizować, bo to ostatnia szansa, aby zablokować te bardzo szkodliwe rozwiązania.
Celem Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej jest zawieszenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2013. Jak podkreślają autorzy tej inicjatywy, pakiet uderza przede wszystkim w najbiedniejsze kraje wspólnoty, doprowadzi do likwidacji setek tysięcy miejsc pracy i gigantycznego wzrostu bezrobocia. Tylko w Polsce wprowadzenie zasad pakietu klimatycznego oznaczać będzie likwidację co najmniej 250 tys. miejsc pracy głównie w województwie śląskim. Szacunki ekspertów z branży hutniczej mówią nawet o utracie 500 tys. miejsc pracy, przede wszystkim w przemyśle. Dla porównania obecnie w naszym kraju pracuje ok. 10,8 mln osób, w tym w tzw. sektorze przedsiębiorstw – zgodnie z danymi GUS – 31 marca 2012 było zatrudnionych ok. 5,7 mln pracowników.
– Pakiet klimatyczny jest realnym zagrożeniem dla setek tysięcy miejsc pracy – mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. – Dlatego będzie wspierać każdą inicjatywę która wpisuje się w naszą akcję „Stop światowej kampanii antywęglowej”.
Obecnie w skład komitetu Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej obok Polski wchodzą reprezentanci Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.
– Prowadzimy też rozmowy z partnerami z innych państw, takich jak Bułgaria, Słowacja czy Niemcy – dodaje Dominik Kolorz. – Im szersze będzie wsparcie dla tego przedsięwzięcia, tym większa szansa na jego końcowe powodzenie.
Nie powinno być zatem problemu z wypełnieniem wymogu zebrania podpisów w siedmiu krajach, potrzebny jest ich jednak ponad milion. W przeciwnym wypadku już za kilka miesięcy rachunki wszystkich Polaków za energię elektryczną wzrosną o 30 proc., a za ciepło o ponad 20 proc,. Wejście w życie pakietu oznacza również, jak wyliczyli eksperci NBP, poważny spadek polskiego PKB, a tym samym poziomu życia w naszym kraju.
Dlatego w interesie każdego z nas jest wsparcie Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie zawieszenia europejskiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Podpisy popierające zawieszenie pakietu można składać w siedzibach międzyzakładowej Solidarności FAP w Bielsku-Białej i Tychach.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!