Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Działające wspólnie reprezentatywne ogólnopolskie centrale związkowe – NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum ZZ – domagają się od rządu działań, których celem będzie ochrona miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom utrzymującym zatrudnienie w czasie kryzysu, ograniczenia szkodliwej dla całego państwa plagi umów śmieciowych, mądrego wsparcia polskiej rodziny. Zamiast tego mamy niekorzystnych dla pracowników zmian w Kodeksie Pracy i kolejne odsłony spektaklu szyderstw i kpin z obywateli. Musimy w końcu to przerwać! Razem powiedzmy rządzącym STOP - dość lekceważenia społeczeństwa.
Ogólnopolski protest wobec niekorzystnych zmian w Kodeksie Pracy jest też odpowiedzią na próby ograniczenia prawa do manifestacji i ograniczaniu demokracji bezpośredniej. Rządzący zbudowali mur lekceważenia obywateli, nepotyzmu i kolesiostwa, traktowania pracowników jak niewolników XXI wieku, bez umów o pracę, często bez wynagrodzeń i bez praw pracowniczych. To ten mur dziś odgradza nas wszystkich od sprawiedliwej Polski. Jeżeli go nie zburzymy, będzie tylko gorzej. Przywróćmy prawo obywateli do decydowania o najważniejszych dla nas sprawach. Nie dajmy się oszukiwać kolejnymi pustymi obietnicami tych, którzy w kilka dni po zwycięskich wyborach robią dokładnie coś przeciwnego – czego namacalnym dowodem jest wydłużenie wieku emerytalnego. Przypomnijmy rządzącym, że to naród jest suwerenem.
Każdy może to zrobić, biorąc udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu „Dość Lekceważenia Społeczeństwa” organizowanych solidarnie przez związki zawodowe 11-14 września 2013 w Warszawie.
W tych dniach związkowcy zaprotestują przeciwko uchwalonym przez parlament zmianom w Kodeksie Pracy, wydłużającym okres rozliczeniowy czasu pracy, przeciwko zbyt niskiej płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego, a także przeciw brakowi uczciwego dialogu społecznego. Postulatem będzie też zmiana Konstytucji RP w części dotyczącej wprowadzenia zasady obligatoryjnego referendum krajowego i ustawy o referendach.
Pierwszego dnia protestu, czyli w środę 11 września mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami: pracy i polityki społecznej, zdrowia, skarbu, gospodarki, transportu i budownictwa, spraw wewnętrznych. Weźmie w nich udział po około 2,5 tys. manifestantów, czyli w sumie 12-15 tys. związkowców, wśród których nie zabraknie przedstawiciel branży motoryzacyjnej oraz fiatowskich spółek. Na ręce ministrów złożone będą petycje.
Pikiety rozpoczną się w samo południe, a po ich zakończeniu uczestnicy protestu przejdą pod gmach Sejmu, gdzie odbędzie się wspólna manifestacja. Od tego momentu rozpocznie też funkcjonowanie związkowe miasteczko namiotowe, które będzie działało nieprzerwanie do soboty 14 września. Pozostanie w nim kilkuset związkowców, zmieniających się co dobę. Dniówka motoryzacyjna zaplanowana jest w miasteczku z czwartku na piątek.
W drugim dniu protestu 12 września (czwartek) zaplanowany jest „Dzień ekspercki”. Zaplanowano wówczas w protestacyjnym miasteczku namiotowym przed Sejmem spotkania i debaty na temat związkowych postulatów z udziałem ekspertów, środowisk naukowych oraz pracodawców. W miasteczku namiotowym odbędą się tego dnia m.in. panele dyskusyjne poświęcone problemom stanu służby zdrowia oraz polityki gospodarczej państwa i ratowania polskiego przemysłu.
Trzeci dzień akcji (13 września) ma mieć formułę Hyde Parku i debaty obywatelskiej – jak odzyskać państwo dla obywateli. W tym dniu w związkowym miasteczku przed Sejmem od godz. 12 będą kontynuowane debaty eksperckie, w tym na temat referendów obywatelskich. Natomiast ok. godz. 16.30 scena i mikrofon zostaną udostępnione organizacjom społecznym, inicjatywom obywatelskim, a także wszystkim organizacjom wspierającym nasz protest.
W sobotę 14 września w południe ruszy marsz gwiaździsty na Plac Zamkowy. Manifestanci wyruszą przez ulice stolicy na Rondo de Gaulle’a z trzech kierunków. Poszczególne kolumny zbiorą się i wyruszą z błoń okalających Stadion Narodowy, z Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki oraz sprzed Sejmu. NSZZ Solidarność wyruszy sprzed gmachu Sejmu ul. Wiejską lub Al. Jerozolimskimi. Trzy manifestacje spotkają się na Rondzie de Gaulle’a – czyli „pod palmą” – i dalej przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Kolumna manifestantów będzie tak długa, że przemarsz może trwać nawet kilka godzin. Warto więc by osoby starsze zabrały ze sobą składane krzesełka. Nie zapomnijmy też o wodzie. Na trasie protestu ustawione będą telebimy przy Rondzie de Gaulle’a, przy Placu Trzech Krzyży na Krakowskim Przedmieściu i na Placu Zamkowym.
Przed Zamkiem Królewskim wystąpią związkowi liderzy. Zgodnie z decyzją międzyzwiązkowego sztabu protestacyjnego, na scenie głównej na Placu Zamkowym przewidziane są wyłącznie wystąpienia związkowo-społeczne. Nie będzie wystąpień polityków. Tam też około 17. nastąpi finał protestu.
Wyjazd do Warszawy na manifestację 14 września 2013 organizuje NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland. Wyruszamy w sobotę 14 września z Bielska-Białej o godz. 3.30, natomiast z Tychów o godz. 4.15.
Udział w manifestacji mogą wziąć udział nie tylko członkowie związku, ale także ich rodziny oraz wszyscy, którzy zdecydują się walczyć o swoje prawa oraz przyszłość własnych dzieci. Wyjazd jest bezpłatny. Zapewniamy wszystkim przejazd w obie strony, ubezpieczenie oraz wyżywienie (ciepły posiłek). Zapisy przyjmowane są codziennie w związkowych siedzibach – Bielsko-Biała tel. (33) 813-27-51, Tychy tel. (32) 217-96-98.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!