Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Podczas trwającego 16-19 maja 2011 w stolicy Grecjii kongresu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) przyjęto Manifest Ateński, który wyznacza kierunki związkowych działań na najbliższe cztery lata.
Będą one promowały wyższość podstawowych praw socjalnych nad prawami rynku, sprowadzanymi jedynie do maksymalizacji zysku. Jednocześnie EKZZ jest zaniepokojona polityką gospodarczą UE opartą na presji na obniżanie standardów pracy i płac oraz ograniczaniu dostępu do usług publicznych i bezpieczeństwa socjalnego. Europejska polityka gospodarcza ma bowiem służyć ludziom, nie spekulacyjnym rynkom.
Wśród postulatów EKZZ jest również walka o skuteczne i surowe regulacji dla rynków finansowych i agencji ratingowych, w tym o podatek od transakcji finansowych. Za niedopuszczalne związkowcy uznają wypłacanie wygórowanych premii i odpraw dla kadry zarządzającej. Europejskie związki zawodowe będą także domagać się ustanowienia specjalnego wydziału prawa pracy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.
Podczas ateńskiego kongresu wybrano również nowe władze EKZZ, reprezentującej 60 mln pracowników zrzeszonych w 83 organizacjach związkowych z 36 państw. Zastępcą sekretarza konfederacji został Józef Niemiec, delegat na KZD NSZZ Solidarność, natomiast w skład komitetu sterującego wszedł Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.
(inf)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!