Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
42 lata temu – w poniedziałek 25 sierpnia 1980 – zostały przekazana dyrekcji ówczesnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej lista postulatów załogi naszego zakładu, głównie ekonomicznych i socjalnych, poprzedzonych słowami poparcia dla strajkujących z Wybrzeża. Wcześniej pod listą postulatów zbierane były podpisy pracowników. Równocześnie z przekazaniem postulatów dyrekcji utworzony został Komitet Robotniczy, w którym znaleźli się m.in. Henryk Urban, Kazimierz Pilarz, Eugeniusz Widyna, Kazimierz Jabłoński, Mieczysław Micał i Zygmunt Kwaśny.
Sierpniowa inicjatywa spisania żądań pracowniczych zrodziła się na dwóch wydziałach bielskiej FSM – Narzędziowni i Utrzymania Ruchu. Należy jednak pamiętać, że już w połowie lipca 1980 na jednym z wydziałów naszego zakładu pracownicy przeprowadzili kilkugodzinny strajk. Wówczas władze błyskawicznie spełniły ich postulaty.
28 sierpnia 1980 rozpoczęły strajk – jednocześnie dotyczący zgłoszonych trzy dni wcześniej postulatów, jak też solidarnościowy z robotnikami Wybrzeża – pierwsze wydziały w FSM, zaś od następnego dnia strajkował już cały bielski zakład.
Strajki na Podbeskidziu trwały jeszcze w pierwszych dniach września 1980, czyli już po podpisaniu porozumień w Szczecinie (30 sierpnia) i Gdańsku (31 sierpnia). Zastrajkowali wówczas między innymi pracownicy skoczowskich zakładów FSM: Kuźni i Odlewni.
Więcej o gorącym lecie 1980 na Podbeskidziu można przeczytać tutaj.
(rd)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!