Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą w hali 3D bielskiego Fiat Powertrain Technologies uczczono w piątek, 31 sierpnia Dzień Solidarności i Wolności, upamiętniającym podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 oraz historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości. W krótkiej uroczystości obok Wandy Stróżyk, przewodniczącej międzyzakładowej Solidarności FAP uczestniczyli m.in. Marcin Tyrna, przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność oraz poseł Stanisław Szwed (PiS) czwartą kadencję upominający się w Sejmie o interesy ludzi pracy.
Dzień Solidarności i Wolności jest świętem państwowym (choć nie jest dniem wolnym od pracy) ustanowionym w 25 rocznicę zrywu społecznego w lecie 1980, który zapoczątkował upadek komunizmu w Europie, a dekadę później przyniósł Polsce Niepodległość. Punktem przełomowym strajków sierpniowych było zawarcie porozumień społecznych, podpisanych kolejno w Szczecinie (30 sierpnia 1980), Gdańsku (31 sierpnia 1980), Jastrzębiu Zdroju (3 września 1980) oraz Hucie Katowice (11 września 1980, tzw. katowickie, choć w rzeczywistości zawarte w Dąbrowie Górniczej). Wszystkie one potwierdzały akceptację dla tworzenia wolnych i niezależnych związków zawodowych, dając początek NSZZ Solidarność.
Protesty robotnicze latem 1980 objęły również nasz zakład. 28 sierpnia 1980 na trzeciej zmianie zastrajkował ówczesny Zakład Nr 2 FSM w Tychach (9 tysięcy pracowników). Kilka godzin później stanęła fabryka w Bielsku-Białej. Poparto 21 postulatów strajkowych na Wybrzeżu oraz zgłoszono 33 własne. Wśród tych ostatnich jeden okazał się dla rządzących szczególnie niewygodny – było to żądanie podania do publicznej wiadomości informacji o podjętym w FSM strajku solidarnościowym. Został on jednak przyjęty i 29 sierpnia o godz. 22.30 w trzecim wydaniu telewizyjnego Dziennika (odpowiednik dzisiejszych Wiadomości) odczytano komunikat „Załogi Fabryki Samochodów Małolitrażowych – Zakładu Nr 1 w Bielsku-Białej i Zakładu Nr 2 w Tychach – przystąpiły w dniu dzisiejszym do strajku ostrzegawczo-solidarnościowego z załogami Wybrzeża”.
(rd)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!