Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Trzeci raz będziemy w tym roku 1 marca obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm RP w hołdzie bohaterom powojennego antykomunistycznego podziemia. Tego dnia Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność wraz Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Klubem Gazety Polskiej oraz środowiskami patriotycznymi organizuje Marsz Żołnierzy Wyklętych, który przejdzie ulicami Bielska-Białej.
Rozpocznie się on 1 marca 2013 o godz. 17.30 modlitwą pod krzyżem na placu Opatrzności Bożej w Białej. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami miasta, pod budynki dawnych siedzib Urzędu Bezpieczeństwa. Tam pod tablicami pamiątkowymi zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Na zakończenie – o godz. 18.30 – w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, poległych i zmarłych żołnierzy AK, NSZ oraz innych formacji niepodległościowych. Stańmy do szeregu, oddając cześć pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wyklętych, ale niepokonanych!
Pomimo deprecjonowania historii i negowania pamięci narodowej przez liberalne media, pomimo wielu kłamstw na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego lansowanych przez okres PRL-u, powinniśmy pamiętać o odwadze i poświęceniu najlepszych synów narodu polskiego. Bohaterom, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej okupacji oraz narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Żołnierze niepodległościowego podziemia najpierw byli mordowani i więzieni, następnie przez komunistów nazywani bandytami, również w „okrągłostołowej” III RP próbowano o nich zapomnieć i zamilczeć. Tymczasem tylko na Podbeskidziu w latach 1945-1950 walczyli między innymi żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzeni przez kapitana Henryka Flame ps. Bartek, porucznika Antoniego Bieguna ps. Sztubak, porucznika Jana Przewoźnika ps. Ryś. Kapelanem zgrupowania był ks. major Rudolf Marszałek ps. Opoka. Żołnierze ci zostali w większości bestialsko zamordowani. Ich cierpienia i ofiara nie mogą pójść na marne, nie mogą zostać zapomniane – dlatego stańmy do szeregu i w Marszu Żołnierzy Wyklętych oddajmy im cześć i chwałę.
(rd)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!