Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
W tym roku czeka nas 251 dni roboczych, czyli o jedną dniówkę więcej niż w ostatnich latach. Wynika to z faktu, że święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli – 6 stycznia) wypada w 2019 w niedzielę, za którą nie otrzymuje się rekompensaty w postaci dnia wolnego w innym terminie. Jednocześnie żadne święto nie wypada w tym roku w sobotę, za który przyznawany jest inny dzień wolny.
Przypomnijmy, że to na wniosek NSZZ Solidarność Trybunał Konstytucyjny jesienią 2012 uznał za sprzeczny z Konstytucją RP znowelizowany przepis Kodeksu Pracy zgodnie z którym za święto przypadające w dniu harmonogramowo wolnym od pracy zatrudnieni nie mieli otrzymywać dodatkowego wolnego (więcej czytaj tutaj).
Zatem po uwzględnieniu wszystkich ustawowych świąt – jest ich ogółem trzynaście, przy czym dwa: Wielkanoc i Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) wypadają zawsze w niedzielę – oraz weekendów w 2019 będzie 251 dni roboczych, czyli inaczej 2.008 godzin. Biorąc pod uwagę kodeksowy wymiar urlopu wypoczynkowego oznacza, że do przepracowania jest 225 lub 231 dniówek. Zgodnie z art. 1542 Kodeksu pracy urlop udzielany jest bowiem tylko w dni pracy (robocze).
Średnio miesięcznie – bez uwzględniania urlopu – wypada w tym roku niespełna 21 roboczych dniówek. Najwięcej dni roboczych (23) będzie w lipcu i październiku, najmniej (19) w czerwcu i listopadzie. Najczęściej, aż pięć razy – w marcu, kwietniu, maju, sierpniu oraz wrześniu – wypada po 21 dni roboczych.
Należy jednak pamiętać, że są to dni pracy liczone zgodnie z kodeksową normą, w praktyce zaś w poszczególnych miesiącach liczba roboczych dniówek może być nieco inna ze względu na przesuwane przez pracodawcę dni wolnych między poszczególnymi miesiącami okresu rozliczeniowego. Ten liczy w spółkach FCA trzy miesiące i uwzględniając takie kwartalne okresy rozliczeniowe to będą w nich kolejno:
Warto pamiętać, że dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy proporcjonalnie zmniejsza się godzinowy wymiar czasu pracy, a nie liczba dni roboczych. Mówiąc obrazowo pracownik zatrudniony na pół etatu może pracować codziennie po cztery godziny, nie musi zaś co drugi dzień po osiem.
(zz)
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!