Pliki cookie zawierają wyłącznie anonimowe informacje.
Jeśli chcesz zrezygnować z korzyści, które dają Ci pliki cookie, możesz to zrobić, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić.
Obradująca w Katowicach Komisji Krajowa NSZZ Solidarność w dniach 25 i 26 stycznia 2011 r. w swym stanowisku udzieliła poparcia dla podniesienia płacy minimalnej
i powiązania jej z kryterium ekonomicznym.
NSZZ Solidarność włączy się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy.
Obradujący podkreślili również brak skuteczności planu oraz podjętych działań przez Rząd w celu walki z kryzysem. Miejsce odpowiednich decyzji, których celem było wyjście z kryzysu gospodarczego oraz ochrona miejsc pracy zajęła decyzja o sięgnięciu do portfeli polaków odkładających w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Zabezpieczenie budżetu państwa kosztem nagromadzonych składek w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest jedynie działaniem doraźnym. Rozwiązanie zastosowane przez Rząd nie uwzględnia postępujących zmian w strukturze demograficznej.
Poniżej przedstawiamy treść podjętych stanowisk KK NSZZ Solidarność
Stanowisko KK NSZZ „Solidarność”
w/s proponowanych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ocenia negatywnie zaproponowane przez rząd Donalda Tuska zmiany w sposobie lokowania składki emerytalnej w systemie ubezpieczeń społecznych. Uważamy bowiem, że mają one służyć doraźnemu zabezpieczeniu potrzeb budżetu państwa, kosztem składek emerytalnych milionów Polaków, zaniedbując równocześnie działania na rzecz poprawy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.
Przedstawione propozycje nie uwzględniają nieuchronnych zmian w strukturze demograficznej, a ich efektem będzie nadmierny wpływ polityczny na system emerytalny.
Nasze wątpliwości budzą też mało wiarygodne obietnice utrzymania dziedziczenia środków przekazywanych po zmianach na specjalne indywidualne konto w ZUS-ie. Potęguje je fakt, że warunkuje się to niewliczaniem tych środków do jawnego długu publicznego.
Komisji Krajowej NSZZ Solidarność nie zgadza się na jednokierunkowe zmiany, ograniczone w swym zasięgu do korekty w części lokowania składki przy jednoczesnym pozostawieniu modelu ustalania świadczeń w oparciu o zdefiniowaną składkę. Domagamy się szerokiej i kompleksowej debaty społecznej na temat funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, która powinna rozpocząć się od jego oceny, wskazania perspektyw i wypracowania szerokiego poparcia dla ewentualnych zmian.
Stanowisko KK ws. bieżącej sytuacji w kraju
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża sprzeciw wobec tzw. oszczędnościowych działań rządu, pogłębiających rozwarstwienie społeczne. Walka z kryzysem powinna polegać na inwestowaniu w człowieka, ochronie miejsc pracy, wzmocnieniu inwestycji zmierzających do pełnego wykorzystania funduszy europejskich umożliwiających rozwój infrastruktury (gospodarki). Za pozorne uważamy oszczędności wynikające z źle przygotowanej restrukturyzacji i prywatyzacji usług publicznych. Skutkiem tego jest coraz większa ilość zadań, za którymi nie idą środki finansowe, przenoszonych na samorządy.
Chaos i kryzys na kolei, coraz trudniejszy dostęp do usług medycznych, ograniczanie dostępności do usług pocztowych, coraz wyższe koszty utrzymania spowodowane podwyżkami VAT oraz wzrostem cen energii elektrycznej i ciepła – to fakty rzutujące na codzienne życie milionów Polaków. Działania Rządu RP zmierzające do zmniejszenia skutków kryzysu gospodarczego okazały się wysoce nieskuteczne. Zamiast mądrych decyzji, które chroniłyby miejsca pracy, minimalizowały bezrobocie oraz osłaniały strategiczne dla gospodarki sektory przemysłowe jedynym ratunkiem stało się sięganie do kieszeni obywateli odkładających w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
W związku z tym, stanowczo domagamy się pilnego podjęcia działań zmierzających do:
- usprawnienia i poprawy dostępności obywateli do usług publicznych,
- rzeczywistej ochrony najuboższych przed skutkami wzrostu kosztów utrzymania,
- ochrony miejsc pracy także poprzez świadomą politykę przemysłową państwa,
- stabilizacji systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Żródło: KK NSZZ Solidarność
MASZ CIEKAWĄ PROPOZYCJE
NAPISZ DO NAS!